PLCS
TOPlist

 

 

13. listopadu 2017 vám budeme prezentovat nový Grossus, který bude věnovaný městu Skočov. Skočov je jedním z nejstarších měst Těšínského Slezska a v tomto roce slaví 750 let. Začínáme tak s prezentací měst a obcí Těšínska a chceme tak kolekci dát širší rámec. V příštím roce stejné vyročí bude slavit Karviná resp. Fryštát a budeme chtít taky jej prezentovat.

Na přední straně medaile je skočovská radnice, na zadní straně erb Skočova z roku 1792.

 

 

Skoczów ratuszSkoczów herb 1792

 

 

 

 

Zlatá ražba Těšínské tramvaje

 

Od 5.12.2016 bude v prodeji zlatá varianta groše Těšínské tramvaje. Parametry dle zavedeného standardu. Provedení PROOF.  Doháníme tak zpoždění zlaté edice. Všechny zájemce prosíme o kontakt.

20:31:05

04.12.2016

 

Tramwaje cieszyńskie Au awersTramwaje cieszyńskie Au rewers

 

 

 

 

Těšíňanka – Hvězdnatec zubatý – Hacquetia epipactis

Malá nenápadná květina rozkvétající brzy na jaře. V naší oblasti se nejvíce vyskytuje na těšínském pohoří a svůj latinský název obdržela na počest francouzského lékaře a přírodovědce Baltazara Hecqueta, který v létech 1787-1810 přednášel na univerzitách v Krakově a ve Lvově a provedl základní výzkumy přírody v Karpatech.

Místní název těšíňanka navrhnul jako oficiální název v roce 1924 profesor těšínské Vysoké školy zemědělské Kazimierz Simm a ve stejném roce byl název oficiálně přijat.

S květinou a jejím původem se váže celá řada místních legend. Nejznámější je vyprávění o umírajícím švédském vojákovi z období třicetileté války, který před smrtí prosil, aby na jeho hrob byla vysypána  hrouda rodné země, kterou nosil s sebou. Tak na jeho hrobě měly zakvést první těšíňanky.

Ve skutečnosti se těšíňanka k nám dostala přes Moravskou bránu z jižní Evropy před tisíci léty a ve Skandinávii se vůbec nevyskytuje. To nic nemění na faktu, že je u nás symbolem lásky k rodné zemi a v místní lidové tvorbě se hojně vyskytuje. Třeba na těšínském kroji – stříbrné hočky, na těšínských truhlách nebo jako dekorace slavných těšínských pušek.

Naše nová ražba:

A: Kvetoucí těšíňanka, kolorovaná a znak Grossus Tessinensis

R: Hoček - spona na těšínském ženském kroji s motivem těšíňanky

 

těšíňanka AHoczek cieszynski

 

 

 

Dlouho očekávaná ražba zlatého provedení Josefa Božka je zde. Provedli jsme ji tentokrát v Pražské mincovně. Je to již třetí mincovna kterou jsme zapojili do ražby naších medailí a výsledek je excelentní.

 

Josef Božek vynálezceVynálezy a konstrukce Josefa Božka

09.10.2013

 

 

 

Koncem dubna jsme vydali ve spolupráci s vedením Družstevní banky v Těšíně 7. stříbrnou medaili Grossus Tessinensis věnovanou 140. výročí založení této banky. Medaile je dostupná i v mosazném Nordic Gold provedení. Na reverzu je i známá postava české strany Těšína Adam Sikora - donátor stejnojmenného parku.

 

 

140 let Družstevní banky v Těšíně

 

 

 

 

Představujeme Vám novou medaili Nordic Gold- mosaz Těšínské tramvaje. Po loňské velice úspěšné emisi Nordic Gold 1200 let Těšína se již jedná o druhou emisi v uvedené kvalitě materiálu. Náklad je pouze 1200 ks. Růměr 30 mm.


Loňská emise

 

 

 

 

 

Nová emise Těšínské tramvaje ve stříbře bude uvedena do prodeje v pátek 27. dubna 2012.

Jedná se o 6. medaili edice Grossus Tessinensis. Zároveň Vás zveme na velmi pěkně zpracované www stránky MuzeaTěšínského Slezska věnované právě Těšínským tramvajím

 

 

 

 

 

V týdnu od 20. června zahajujeme prodej stříbrné medaile Josef Božek konstruktér a vynálezce

 

 

18.06.2011

 

 

 

Zlatá ražba 1200 let Těšína již v prodeji. Více informací o ražbě na stranách Emise a Obchod.

 

24.11.2010 21:46:31

 

 

Tento týden byly dokončeny dvě ražby. Plánovaná stříbrná ražba č.4  1200 let Těšína a mimořádná ražba mosazného žetónu ke stejnému výročí. Tímto žetónem v hodnotě 80,-- Kč je možné platit v prodejně ELMAX ELEKTRO na náměstí ČSA (ul.Odboje) v Českém Těšíně. Také si jej tam můžete pořídit.

 

 

 24.06.2010

 

 

Ražba zlaté Těšínské Madony 2010 je již v prodeji. Limit byl stanoven na 40 ks a jelikož objednávek se sešlo celkem dost, zbývají už jen poslední kusy.

Další ražby s tématikou 1200 let Těšína se připravují na přelom května a června.

21.04.2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Těšínská madona 2010

 

Koncem března bude vyražena zlatá medaile Těšínská madona 2010. Limitovaná série 80 ks. Jelikož medaile z roku 2009 byla dávno vyprodána a spousta sběratelů má zájem o úplnou kolekci zlatých medailí Grossus Tessinensis, rozhodli jsme se pro tuto mimořádnou emisi.

Medaile se bude lišit od původní rokem ražby, který je vyznačen na aversu v logu Grossus Tessinensis a bude 2010. 

Zájemci budou uspokojování dle pořadí objednávek, proto doporučujeme rychle objednat.

Předpokládaná emisní cena 10 500,-- Kč.

 

 

Zlatý Grossus Leopold Scherschnick a Muzeum Těšínského Slezska již v prodeji.

 

08.12.2009

 

 

 

 Nová stříbrná medaile věnována Leopoldu Scherschnickovi a Muzeu Těšínského Slezska v prodeji od 26. října.

 

 

 

Leopold Jan Scherschnick (narozen v r. 1747), všestranně nadaný a vzdělaný humanista, člen jezuitského řádu, byl významnou osobností města Těšína. Studoval v Olomouci, Brně a Praze. Po zrušení  jezuitského řádu se vrací do rodného Těšína a věnuje se osvětové práci. Je také členem městského zastupitelstva a  aktivně se účastní přestavby města po tragickém požáru v roce 1789. Tento neobyčejně talentovaný a vzdělaný muž způsobil, že se Těšín stal významným kulturním centrem. Zanechal po sobě dvě velká díla, jejichž význam je nadčasový a nadregionální. Prvním je knihovna, ve které v roce jeho smrti (1814) bylo  dvanáct tisíc knih, mnoho děl z 16., 17. a 18. století a také několik inkunábulí. Její pokračovatelkou dnes je Książnica Cieszyńska. Jeho druhým významným činem bylo založení nejstaršího muzea ve Slezsku v roce 1802. Dnešní Muzeum Těšínského Slezska v Těšíně je pokračovatelem této instituce.

 

 

 

 

Vážení přátelé

 

Srdečně Vás zveme dne 23. října 2009 v 18°°hod. na uvedení nové ražby z série Grossus Tessinensis do Muzea Těšínského Slezska v polské části Těšína (ul. Regerova 6, poblíž radnice)

Jedná se o medaili s tématikou Těšínského muzea a jeho zakladatele  Leopolda Šeršnika.

Bude možné si také prohlédnout expozici tohoto muzea s unikátní Těšínskou madonou.

 

Budeme velmi potěšeni Vaši návštěvou.

 

 

 

 Zlaté provedení 300 let kostela Ježíšova přislíbila mincovna na srpen

 

 

Zpráva z mincovny! StříbrnýTěšínský groš 300 let kostela Ježíšova k odběru

20. května !!!

 

 

 

 

 

 

 V našem obchodě lze zakoupit exkluzivní kazety na 15 ks stříbrných nebo zlatých Těšínských grošů. Pod plato je možné uschovat certifikáty !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další ražba se objeví v květnu !

Informujeme, že v květnu bude ražena emise č.3  – 300 let kostela Ježíšova na Vyšší Bráně. Předběhne tak emisi č.2, která má určitý technicý skluz a objeví se o prázdninách.

 

 

Pozor!!! V lednu se ukáže Těšínská Madona ve zlatě. Jelikož se jedná víceméně o ražbu na objednávku prosíme případné zájemce o rychlý kontakt. Emise pouze 80 ks.
Volných je pouze několik kusů !!!Představujeme grafický návrh emise č. 2. Na aversu je vyobrazeno sídlo
Muzea Těšínského Slezska v Těšíně, pohled z Regerovy ulice společně s plaketkou
Grossus Tessinensis 2009. Na reversu je podobizna Leopolda Jana Šeršníka,
zakladatele prvního muzea na území bývalé Rakousko-Uherské monarchie.